Powiat Lęborski wśród sygnatariuszy Regionalnego Partnerstwa na Rzecz Umiejętności

Utworzono: 08-03-2024

Z początkiem marca br. Powiat Lęborski przystąpił do Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Tym samym stał się członkiem liczącego 140 członków gremium skupiającego organizacje i podmioty działające w branży rozwoju energetyki wiatrowej. Podczas Targów EDU OFFSHORE WIND w Gdańsku starosta Alicja Zajączkowska sygnowała list intencyjny, stanowiący formę porozumienia służącego wzmocnieniu zasobów w zakresie edukacji i rynku pracy dla rozwoju sektora energetyki odnawialnej ze szczególnym uwzględnieniem morskiej energetyki wiatrowej.

Wraz z Powiatem Lęborskim, w tym samym czasie do grona Platformy Offshore przystąpiły Windhunter Academy Sp. z o.o. z Koszalina oraz 3Bird K. Gajko J. Ksepko s.j. z Białegosotku. Podpisanie listu intencyjnego członków Platformy Offshore, dotyczącego Regionalnego Partnerstwa na Rzecz Umiejętności, nastąpiło podczas konferencji Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku, odbywającej się w trakcie Targów EDU OFFSHORE WIND 2024. (Podczas targów stoisko wystawiło m.in. Powiatowe Centrum Edukacyjne z Lęborka). Celem porozumienia jest wzmocnienie zasobów w zakresie edukacji i rynku pracy dla rozwoju sektora energetyki odnawialnej ze szczególnym uwzględnieniem morskiej energetyki wiatrowej zidentyfikowanych jako strategiczne obszary dla realizacji neutralności klimatycznej poprzez działalność na poziomie wojewódzkim, krajowym, a także międzynarodowym w ramach współpracy w Regionie Morza Bałtyckiego. Podpisanie listu nie wiąże się z finansowym z zaangażowaniem sygnatariuszy.

Regionalne Partnerstwa na Rzecz Umiejętności (Regional Skills Partnerships, RSP) to jedna z możliwych form współpracy w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej EU Pact for Skills, która ma pomóc wzmocnić rynek pracy i edukację dla transformacji UE w kierunku zeroemisyjnym właśnie na poziomie regionalnym. Mogą obejmować jeden region na terenie danego państwa członkowskiego (np. woj. pomorskie) lub makroregiony (np. Region Morza Bałtyckiego) obejmujące państwa członkowskie, które łączy bliskość geograficzna lub gospodarcza. Zgodnie z Paktem na rzecz umiejętności, RSP musi być sformalizowane poprzez deklarację zaangażowania.  Rozwijanie regionalnych Partnerstw na rzecz umiejętności w ramach Paktu jest okazją do uzyskania wsparcia dla tych działań i podkreślenia ich wpływu poprzez ogólnoeuropejską inicjatywę.

Porozumienie gwarantuje dla jego sygnatariuszy i przyszłych partnerów istotne wartości dodane, a mianowicie:

• Konsolidację i mobilizację partnerów regionalnych w zakresie przyszłych wyzwań związanych z rynkiem pracy w sektorze, co pozwoli na szybsze i bardziej elastyczne dostosowanie podaży do popytu na wykwalifikowane kadry.

• Wysłanie silnego sygnału o potencjale, determinacji i inicjatywach województwa pomorskiego do głównych interesariuszy odpowiedzialnych za tematy rozwoju przemysłowego, rozwoju kompetencji i wzmocnienia rynku pracy dla nowoczesnej gospodarki, w tym do władz centralnych, instytucji unijnych, a także inwestorów - do rozwoju regionu zgodnie z celami transformacji w kierunku neutralności klimatycznej.

• Nadanie dodatkowego impulsu do kontynuacji i rozwoju kluczowych inicjatyw i projektów wchodzących w obszar Partnerstwa (m.in. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND, Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej, branżowe centra umiejętności), a ponadto do przygotowania i wdrożenia kolejnych projektów.

• Dostęp przedstawicieli firm, w tym MŚP, do aktualnej wiedzy i danych nt. rynku pracy, informacji o głównych trendach, potrzebach i wyzwaniach dot. kompetencji.

Realizacja Pomorskiego Partnerstwa w ramach EU Pact for Skills będzie się odbywała z uwzględnieniem integracyjnej roli Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku wobec wszystkich sygnatariuszy, a więc: firm, inwestorów, deweloperów, uczelni, instytutów badawczych, organizacji pozarządowych oraz jednostek samorządu terytorialnego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Będzie ona odpowiedzialna za organizację szerokiego i otwartego dialogu w celu przygotowania Partnerstwa. Planowane działania będą również uwzględniać perspektywę rozwoju branży w Regionie Morza Bałtyckiego, co pozwoli na weryfikację i elastyczne dostosowanie prac do inwestycji planowanych w tym makroregionie. W tym zakresie działania będą realizowane w ramach współpracy z organizacją Współpracy Subregionalnej Państw Morza Bałtyckiego (Baltic Sea States Subregional Co-operation, BSSSC).

Przypomnijmy, że w Powiecie Lęborskim, w oparciu o docelowo rozbudowaną bazę Powiatowego Centrum Edukacyjnego będzie realizowany projekt Branżowego Centrum Umiejętności, które stworzy młodzieży możliwość uzyskania atrakcyjnego zawodu przyszłości związanego z eksploatacją Morskich Farm Wiatrowych oraz obsługą serwisową.