Z korzyścią dla uczniów i nauczycieli

Utworzono: 09-01-2024

Odchudzenie podstawy programowej, przygotowanie gruntu pod zmianę podręczników oraz podwyżki dla nauczycieli – to tematy spotkania Ministry Edukacji Barbary Nowackiej z uczniami i kadrą zarządzają Zespołu Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu w Lęborku.

Uczniowie na pewno ucieszą się z zapowiedzi 20-procentowej redukcji podstawy programowej już od września, czyli od początku nowego roku szkolnego. To umożliwi gruntowne i trwałe przyswojenie materiału oraz zapewni niezbędny czas na realizowanie przez młodzież pasji i zainteresowań. – Na pewno nie będziemy wam dokładać nowych przedmiotów i obowiązków. Ważne jest, byście widzieli sens w tym, co robicie, czego się uczycie – mówiła, odpowiadając na pytania nastolatków, ministra edukacji.

Zanim Barbara Nowacka spotkała się na panelu dyskusyjnym z uczniami, rozmawiała z dyrekcją szkoły. W tej części spotkania uczestniczyła również Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski. – Tak jak obiecywaliśmy, rozmawiamy nie tylko z metodykami, z dyrektorami, ale i z samorządowcami i nauczycielami praktykami. Minister nie może podejmować decyzji na podstawie swoich osobistych osądów. To muszą być decyzje przemyślane i szeroko skonsultowane – mówiła ministra edukacji, podkreślając, że oprócz kwestii programowych, nie mniej ważne są tematy dotyczące finansowania szkół.

Ważna jest także satysfakcja nauczycieli ze świadczonej pracy, bo chociaż nauczycielska profesja, to swego rodzaju powołanie, to: - Nauczyciel, który jest zadowolony i dobrze wynagradzany, będzie znacznie lepszym nauczycielem, niż nauczyciel sfrustrowany i szukających dodatkowych zajęć. Stąd jedno z pierwszych naszych działań, czyli wyraźne, 30 i 33 proc. podwyżki z wyrównaniem od stycznia tego roku – mówi ministra edukacji.
Termin wypłat uzależniony jednak będzie od tego, kiedy prezydent podpisze budżet.

Wśród pakietu rozwiązań wdrażanych w szkołach, by ta stała się bardziej przyjazna uczniom, znajdą się też działania, które mają pomóc młodzieży odnajdować się w sytuacjach kryzysowych. Ten element trafił dokładnie w zakres zainteresowań młodzieży uczestniczącej w panelu dyskusyjnym, tuż obok kwestii programowych, zmniejszenia ilości prac zadawanych do domu i spraw związanych z organizacją egzaminów maturalnych.

Harmonogram organizacji zmian przeprowadzanych w szkołach zakłada, że odchudzeniu podstawy programowej towarzyszyć będzie wymiana podręczników. Nie stanie się to jednak od razu. Proces opracowania dobrze przygotowanych podręczników wymaga czasu, jeśli mają być to poważne podręczniki, których treści będą mogły przez lata wspierać realizację procesu edukacyjnego. Reforma szkolnictwa nie może wprowadzać do szkół chaosu, dlatego tak ważna jest bieżąca konsultacja i dyskusja ze środowiskami oświatowymi, młodzieżą i jednostkami samorządu terytorialnego, pełniącymi rolę organów prowadzących placówki oświatowe. – Cieszę się, że pani minister, jako cel jednej z pierwszych swoich wizyt konsultacyjnych wybrała szkołę kształcącą w zawodach – mówi starosta Alicja Zajączkowska – Rozwój oświaty zapewniającej uzyskanie w finale procesu edukacyjnego konkretny zawód jest bardzo ważny, ponieważ na specjalistów w poszczególnych branżach czeka przemysł i rozwijający się sektor nowych technologii. Młodzieży, która pragnie możliwie szybko uzyskać niezależność materialną, dobry zawód i pogłębiona wiedza fachowa urealnia te plany, stając się dobrym startem do rozwoju kariery.