Listopadowe świętowanie
Odmiennie niż w minionych latach, bez honorowych kompanii i sztandarowych pocztów – w zadumie i poszanowaniu zasad społecznej izolacji odbyły się uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Lęborku.
Starosta Lęborski - Alicja Zajączkowska, wraz z członkiem Zarządu Powiatu Lęborskiego – Ryszardem Wentą uczestniczyli we wtorkowej mszy św. w intencji Ojczyzny, króra odbyła się w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku. Po mszy, wspólnie z o. proboszczem Robertem Wołyńcem złożyli symboliczne kwiaty i zapalili znicze przy tablicy smoleńskiej oraz Tablicy Pocztowców.
Starosta wraz z wicestarostą Edmundem Głombiewskim oraz przedstawicielami władz samorządowych miasta Lęborka i Lęborskiego Klubu Przedsiębiorców, uczestniczyli również złożeniu kwiatów przy Obelisku Niepodległości przy Skwerze Orła Białego. Później, odbyła się uroczysta msza św. w intencji Narodu Polskiego.
Święto Niepodległości skłania również do upamiętnienia osoby ks. dr. weterynarii Szczepana Gracza, pomorsko-kaszubskiego działacza o przyłączenie naszych ziem do macierzy w latach 1917-1942, zamęczonego przez hiterowców w Radogoszczy koło Łodzi.
Covidowe ograniczenia spowodowały, że obchody tegoroczne Święta Niepodległości odbyły się w bardzo kameralnym wymiarze, co nie znaczy, że nie były znaczące dla emocjonalnego przeżywania niepodległościowego zrywu Polaków. Zaledwie rok temu w Polsce odbyło się ponad 700 wydarzeń upamiętniających ten dzień.
Święto Niepodległości to także moment wyrażenia poszanowania dla narodowych symboli, dbałość o język i polską tradycję, pamięć o ważnych dla narodu wydarzeniach. Patriotyzm wyrażany w tym dniu ze zwiększoną mocą to również miłość, wiara, nadzieja, służba i praca, a także wspieranie najsłabszych i potrzebujących. To również konstruktywna wiara i wizja przyszłości budowanej odpowiedzialnie i w poszanowaniu dokonań minionych pokoleń.
11 listopada to dzień, w którym oddajemy hołd naszym przodkom, którzy podjęli walkę o odzyskanie wolności i niepodległości. Stąd włodarze Powiatu z symboliczną wiązanką kwiatów i zniczem udali się pod pamiątkową tablicę, znajdującą się przy kościele św. Jadwigi Śląskiej w Lęborku.
W tym roku zamiast hucznych obchodów z towarzyszeniem kompanii honorowych wojska, salw oddawanych ku pamięci minionym pokoleniom wsławionym w budowanie polskiej niepodległej państwowości, świętowanie odbywało się w formie opartej na działaniach ograniczających osobistą obecność. Duchowemu przeżywaniu tego dnia towarzyszyły wystawy, internetowe prezentacje wokalne zarówno amatorskie jak i artystów znanych i utytułowanych w świecie muzycznym, a także wyrażenie solidarności z osobami poszkodowanymi najbardziej w związku z ograniczeniami przeciwepidemicznymi – przedsiębiorcami, producentami kwiatów, którzy nie byli w stanie efektów swej pracy sprzedać pod lokalnymi cmentarzami w dniu Wszystkich Świętych. Aby utrzymać ich płynność finansową samorządy, we współpracy z Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która odkupiła niezagospodarowane podczas listopadowych świąt kwiaty, postanowiły ukwiecić na kilka dni siedziby urzędów, ronda i miejsca szczególnie znane wśród lokalnych społeczności. Chryzantemy zdobiące dziedziniec starostwa w Lęborku można było zabrać ze sobą do domu na znak jedności i solidarności w tym trudnym czasie. Pomimo problemów, epidemicznych zagrożeń, egzystencjalnych dylematów, Polska jest wciąż jednością, naród jest jednością, którą 102 lata temu Polacy wywalczyli po 123 latach zaborów i państwowego niebytu. 11 listopada to także ważna data dla całej Europy. Tego dnia Niemcy podpisały rozejm, kończący wielką wojnę. Po latach niewoli, latach, gdy Polska oficjalnie nie istniała, dzięki splotowi wielu wydarzeń i okoliczności nasza Ojczyzna powróciła na mapę polityczną Europy. Proces odradzania się państwa polskiego był długotrwały i trudny. Polaków czekał ogrom pracy, pracy od podstaw – stworzenia centralnego rządu, scalenia ziem, odbudowy ze zniszczeń wojennych, walki z zewnętrznymi zagrożeniami, a następnie odbudowy, czy raczej budowy gospodarki i rozwiązywania trudnych problemów społecznych, narodowościowych.