W narodowych barwach w Święto Flagi RP

Utworzono: 03-05-2024

- Barwy narodowe, symbolika narodowej tożsamości od zawsze wzmacniały ducha jedności, wolę walki, ale również wspierały w chwilach dla narodu trudnych – rozpoczęła wystąpienie starosta Alicja Zajączkowska w Dniu Flagi RP przed Starostwem Powiatowym w Lęborku.
Flaga symbolizuje wspólnotę, której towarzyszą uczucia odwagi, honoru, waleczności, godności i poczucia niepodległości, a przede wszystkim wspólnoty jako narodu, wspólnoty łączącej ponad wszelkimi różnicami.

Dzień Flagi RP przed lęborskim starostwem to stały element majówkowych obchodów od lat. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach uświetnili święto żołnierze z 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego im. gen. Jerzego Jastrzębskiego, którzy wraz z kompanią honorową wystawili poczet flagowy. To wyjątkowy dzień dla wszystkich, którzy utożsamiają się z narodowymi barwami bez względu na miejsce zamieszkania, ponieważ tego dnia obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą – blisko 20 mln polonii która nie tylko poprzez emigrację trafiła poza granice Polski, ale również urodziła się tam, pozostając wierna narodowym tradycjom. - Trosce o tę wspólnotę narodową powinniśmy dać szczególny wyraz zwłaszcza teraz, kiedy za naszą wschodnią granicą trwa wojna. Życie w pokoju to jedna z najwyższych wartości, jednak pokój nie jest nikomu dany raz na zawsze. Stąd tak ważne jest, by nie ustawać w działaniach służących jego zachowaniu – kontynuowała starosta w okolicznościowym wystąpieniu.

Dzień Flagi RP został ustanowiony mocą ustawy z 20 lutego 2004 roku, podpisaną przez prezydenta RP 16 marca 2004 roku., stając się jednym z najmłodszych polskich świąt narodowych, niemniej obchodzonych z należytym szacunkiem i powagą należnym narodowym symbolom. Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny – biały, dolny zaś – czerwony – zgodnie z ustawą z 1919 roku. Obecna flaga Polski jest prostokątem o proporcjach 5:8 podzielonym na dwa poziome pasy – białym u góry i czerwonym na dole. Zarówno biel, jak i czerwień na polskiej fladze odpowiadają kolorystyce godła państwowego, jakim jest biały orzeł na czerwonym tle. W heraldyce biel jest utożsamiana ze srebrem i czystością, czerwień to symbol ognia, krwi, waleczności i odwagi. Narodowe barwy towarzyszyły Polakom przez stulecia, od piastowskich orłów na rycerskich proporcach, przez triumf militarny nad krzyżackim zakonem pod Grunwaldem, odsiecz wiedeńską, poprzez udział militarny Polaków w walkach na wszystkich frontach II wojny światowej, aż po ostateczne pokonanie faszyzmu w Berlinie w maju 1945 roku.

Uroczyste podniesienie flagi na dziedzińcu Starostwa Powiatowego w Lęborku uświetnili montażem słowno-muzycznym uczestnicy zajęć w Młodzieżowym Domu Kultury oraz Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska” wraz z mażoretkami w specjalnie na tę okoliczność przygotowanym programie patriotycznym.